Strona główna
I n f o r m a c j e
Dos&Windows
Grafika
MP3
Humor
E-mail

SYSTEMY OPERACYJNE

J e s t e ś

Licznik odwiedzin karolevsky home page

osobą odwiedzającą

tę stronę

Wielkie dzięki !

 




Aktualizacja strony
17 sierpnia 2006

 

 

Historia systemów operacyjnych

Pierwszy Windows (v.1.0) pojawił się oficjalnie w listopadzie 1985 roku. Pozwalał uruchomić kilka aplikacji jednocześnie, lecz był bardzo niestabilny.

Wersja 2.0 pojawiła się i wprowadzała obsługę trybu chronionego procesora 286 i trochę łatwiejszą obsługę „Okienek”.

Windows 3.0 zadebiutował w 1990 roku i był systemem, na którym dało się już pracować. Dodano do niego menadżera plików i prowadzono wielozadaniowość, która była możliwa na procesorze 386. Windows 3.1 pojawił się dwa lata później i prócz tego, że był bardziej stabilny, zawierał jedynie kosmetyczne poprawki.

         Do ważniejszych i bardziej znanych systemów operacyjnych należą:

·        Windows XP

·        Windows 2000

·        Windows 98

·        Windows 95

·        MS DOS

·        LINUX

 

WINDOWS XP

 

         Windows XP ma zupełnie nową szatę graficzną, jest zbudowany na udoskonalonym mechanizmie Windows 2000, charakteryzuje się odświeżonym wyglądem i w niespotykanym dotychczas stopniu rozszerza możliwości związane z zastosowaniami komputerów osobistych, dzięki zjednoczeniu ich z innymi urządzeniami i usługami.

Windows XP ma oprawę graficzną, która upraszcza obsługę systemu, czyniąc ją jednocześnie niewiarygodnie wydajną, ze względu na poziom zaawansowania użytkownika komputera. Nowy projekt graficzny ułatwia pracę kierunkową na zadania. Jest to najbardziej znacząca zmiana pulpitu od czasów Windows 95. Nowy pulpit jest prosty, kolorowy i przejrzysty, a jednocześnie sprawia, że obsługa komputera jest łatwiejsza i bardziej intuicyjna. Wszystkie te zmiany, skupiające się wokół wzbogacenia możliwości i doświadczeń użytkowników, są wynikiem wielu opinii klientów oraz prac badawczych i rozwojowych. Windows XP zapewnia użytkownikom bogactwo możliwości i doświadczeń oraz zapewnia rozszerzenie możliwości komputerów na urządzenia zewnętrzne i cyfrowe media.

 

 

WINDOWS 2000

 

Ten Windows jest aktualizacją systemu Win 95/98. Podstawowa różnica polega na liczbie zadań, jakie musi wykonać sterownik. Jest on odpowiedzialny za całościową obsługę danego urządzenia- musi je rozpoznać, przypisać mu odpowiednie przerwania i wreszcie skonfigurować.

Sterowniki muszą między innymi pozwalać na dodawanie i usuwanie sprzętu z systemu bez ponownego uruchamiania komputera, oraz poprawnie obsługiwać wychodzenie ze stanu uśpienia.

Nowym elementem jest folder Narzędzia Administracyjne, zawarte są w nim aplikacje do zaawansowanego monitoringu i konfigurowania systemu.

Ogólne zalety systemu Windows 2000:

- mocne zabezpieczenie logowania

- możliwość zabrania dostępu do plików innym użytkownikom komputera

- systemowe szyfrowanie plików

- wspaniała obsługa urządzeń cyfrowych

- bezawaryjna praca

Do wad należą:

- ogromne wymagania sprzętowe

- nie do końca kompatybilny z oprogramowaniem

 

WINDOWS 98

 

         Ta wersja oferuje między innymi zmodernizowany interfejs użytkownika charakteryzujący się integracją przeglądarki Internet Explorer z Eksploratorem Windows, nowy system pomocy online, narzędzia nadzorujące i diagnozujące system, aktywny pulpit, program wykonujący kopie zapasowe danych oraz wsparcie obsługi wielomonitorowej.

Windows 98 jest jest bardziej przyjazny dla laptopów, gdyż uznaje niemal wszystkie typy urządzeń PC, porty podczerwone IrDA i stacje dokujące.

Windows 98 jest również nieco szybszy od swego poprzednika, ale i bardziej od niego wymagający. W czerwcu 1999 roku ukazała się druga, poprawiona edycja tej wersji systemu- Windows 98 SE. Poprawiono w niej wiele zauważonych błędów, dodano nieco nowych sterowników oraz umożliwiono wspólne korzystanie z jednego połączenia internetowego.

 

WINDOWS 95

 

         Absolutną rewelacją okazała się wypuszczona na rynek w 1995 roku wersja 4.0 systemu, nazywana początkowo Chicago, ale ogólnie znana jako Windows 95. Wersja ta od momentu swojej premiery w sierpniu 1995 roku zyskała olbrzymie grono użytkowników na całym świecie, stając się jednocześnie najczęściej wykorzystywanym systemem. Windows 95 w odróżnieniu od swoich poprzedników jest bardziej rozbudowany i wszechstronny. Oferuje możliwości integracji aplikacji ze sobą i systemem operacyjnym, mechanizmy sieciowe, otwartość na sieć Internet, stosowanie długich nazw plików, wielozadaniowość wywłaszczeniową oraz bardzo wygodny interfejs użytkownika.

Wyróżniamy cztery wersje systemu Windows 95, oryginalną i trzy zaktualizowane:

- Windows 95 OSR 1

- WINDOWS 95 OSR 2

- WINDOWS 95 OSR 2.5

 

DOS

 

         DOS jest jednym z najbardziej znanych systemów operacyjnych. Jego rozwój pokazuje, jak wyglądała ewolucja komputerów osobistych, kiedy pojawiły się techniki tworzące dzisiejsze komputery.

DOS jest systemem jednozadaniowym, to znaczy w dowolnej chwili tylko jeden program może pracować pod jego kontrolą. System ten bywa również nazywany jednoużytkownikowym, w związku z tym, że w jednej chwili może obsługiwać tylko jednego użytkownika.

System operacyjny DOS obejmuje:

- zarządzanie pamięcią operacyjną (przydzielanie pamięci zadaniu)

- sterowanie pracą urządzeń zewnętrznych (obsługa klawiatury, wyświetlania na monitorze)

- komunikację z użytkownikiem i udostępnienie pozostałych elementów oprogramowania

- kontrolę poprawności pracy sprzętu I organizację w sytuacjach awaryjnych

        

DOS był przez długi czas czynnikiem ograniczającym rozwój komputerów osobistych; był przeznaczony dla pojedynczego użytkownika i do pracy z jednym programem.

Przez pierwsze kilka lat  MS-DOS był powoli rozbudowywany, bez wprowadzania rewolucyjnych zmian, takich jak praca z wieloma programami jednocześnie. System zaczął się szybko starzeć. Jednak sukces komputerów osobistych, ogromna liczba użytkowników i rozwój sprzętu w końcu wymusiły rozwój DOS.

 

LINUX

 

         LINUX to wielozadaniowy, wieloużytkowy system operacyjny. Pierwsza wersja systemu ujrzała światło dzienne w sierpniu 1991 roku, od tamtej pory system podlega licznym udoskonaleniom dokonywanym przez ogromną grupę programistów mających dostęp do kodu źródłowego systemu, który jest rozpowszechniany na zasadach licencji. Licencja ta zapewnia powszechną możliwość użytkowania systemu I brania udziału w jego rozwoju. Jego kod źródłowy jak i sam system jest bezpłatny i dostępny dla każdego bez żadnych ograniczeń.

 

PODSUMOWANIE

         Na podstawie przytoczonych wyżej opisów poszczególnych systemów operacyjnych można stwierdzić, że ilość i rodzaje nowych systemów komputerowych jasno określają nowe trendy rozwojowe to znaczy:

1.)   system jest w pełni multimedialny z możliwością fonetycznej obsługi;

2.)    system jest łatwy w obsłudze;

3.)   jak najbardziej powiązany jest z siecią Internet.

 

http://www.karolevsky.prv.pl