Strona główna
I n f o r m a c j e
Dos&Windows
Grafika
MP3
Humor
E-mail

SYSTEMY OPERACYJNE

J e s t e ś  

Licznik odwiedzin karolevsky home page  

osobą odwiedzającą tę stronę. 

Wielkie Dzięki !

 




Aktualizacja strony
17 sierpnia 2006

 

SYSTEM OPERACYJNY 

 

(z ang. Operating system, OS) to układ wielu programów działający jako pośrednik między użytkownikiem komputera, a sprzętem komputerowym.

Zadaniem systemu operacyjnego jest tworzenie bezpiecznego i niezawodnego środowiska, w którym użytkownik może wykonywać swoje programy w sposób wygodny i wydajny.

Nie ma jednoznacznej definicji systemu, w zamian operuje się cechami wyróżniającymi ten rodzaj oprogramowania. Są to między innymi:

1.)   duża złożoność

2.)   systemy operacyjne sterowane są zdarzeniami

3.)   system operacyjny rozpoczyna działanie jako pierwszy program w komputerze i nie zaprzestaje działania aż do wyłączenia komputera

 

System operacyjny to zbiór procedur i programów pośredniczących między uruchamianymi aplikacjami a sprzętem. System operacyjny jest zawsze obecny, działa od chwili startu do momentu zakończenia pracy.

System optymalizuje wykorzystanie poszczególnych urządzeń wchodzących w skład komputera oraz steruje nimi. Specjalne moduły (sterowniki) udostępniają aplikacjom jednolity sposób programowania urządzeń, dzięki czemu każdy nowy sprzęt będzie współdziałać ze wszystkimi aplikacjami.

Na jednym komputerze może działać wiele aplikacji jednocześnie. Każda otrzyma własną maszynę wirtualną i będzie mogła działać tak, jakby była jedyną aplikacją pracującą na komputerze.

         Jednym z najważniejszych elementów systemu jest to, że komunikuje się on z innymi maszynami. Dzięki modułom obsługującym sieć mamy dostęp zarówno do Internetu, jak i do dysków komputera stojącego na sąsiednim biurku.

W każdym systemie występują warstwy, spełniające różne funkcje. W ogólnym modelu są to:

 

·        warstwa odpowiedzialna za współpracę ze sprzętem

·        jądro systemu realizujące jego funkcje

·        powłoka stanowiąca interfejs użytkownika

 

O różnicach między systemami decydują przede wszystkim sposoby komunikowania się systemu z aplikacjami oraz same rozwiązania realizacji poszczególnych funkcji w systemie.

 

http://www.karolevsky.prv.pl